ZDOBYLIŚMY TAJEMNICZY ZAMEK KSIĄŻ

Kusił nas od dawna, oj kusił. Potężny, majestatyczny, monstrualny wręcz, a jednak mimo swych imponujących rozmiarów ukryty sprytnie pośród morza lasów. Zamek Książ, którego niezwykłe, burzliwe losy składają się na historię pełną zagadek, tajemnic, sekretów, skandali i romansów. Historię, której część kart wyblakła już zupełnie. Część została celowo zniszczona, a część staje się czytelna dopiero teraz. Na naszych oczach.

Ten na pierwszy rzut oka okazały i piękny zamek, w rzeczywistości przeszedł sporo burz i  zawieruch. Od czasów  Piastów, poprzez okres czeski, ponad 400 lata panowania rodu Hochbergów, aż po dramatyczne wojenne losy jego właściciele, lokatorzy czy okupujący go intruzi dopisywali do jego historii swoje wątki.

OPOWIEŚCI O DUCHACH

Zamek ma podobno szczęście do duchów. Zresztą co to byłby za zamek bez jakiejś zjawy, albo upiora chociaż. Według relacji ludzi związanych z Książem, powraca w zamkowe mury dawna jego mieszkanka – Księżna Daisy. Pojawia się, jak powiadają, jako postać mglista, stąpająca lekko po zamkowych parkietach. Być może wraca do komnat, w których kiedyś była szczęśliwa. Jej obecność podobno nie wzbudza strachu, ani nie wieszczy jakichś specjalnych nieszczęść. Jest, jak mawiają, duchem dobrotliwym. Niestety chyba też dość nieśmiałym. W każdym razie przed nami skutecznie się schowała.  Oprócz niej, jeśli wierzyć legendom stare, potężne zamczysko nawiedza również zmarły przed wiekami myśliwy ze zgrają swych psów gończych i smutne, przyodziane w białą suknię dziewczę, które w dniu swego ślubu zginęło rażone piorunem.

 

ZAGADKI I TAJEMNICE

Zamek Książ słynie z tajemnic, nierozwiązanych zagadek i nieodnalezionych skarbów, ale również z niezwykłych udogodnień, które wprowadzono w nim już na początku XX wieku. Posiadał chłodnie, do których sprowadzano lód z okolicznych stawów, kilka wind i uwaga, co mnie totalnie rozczuliło: centralny odkurzacz, nowatorski jak na ówczesne czasy wynalazek, dzięki któremu służba w kilka godzin potrafiła uwinąć się ze sprzątaniem. How cool is that?!

Mury zamkowe były świadkami licznych sekretnych związków,  na przykład nieszczęśliwej miłości młodziutkiej Elizy Radziwiłłówny i przyszłego cesarza Wilhelma Hohenzollerna. Zakochanych, którym nigdy nie dane było związać swych losów. Tutaj piękna Daisy paradowała w siedmiometrowym naszyjniku z pereł, który mąż sprawił jej w prezencie ślubnym. Tu hitlerowcy, wlewając do zamkowych trzewi tony betonu, rękami tysięcy więźniów obozu Gross Rossen wyryli w twardej skale sieć zagadkowych tuneli, których przeznaczenia dotąd nie wyjaśniono. Spekuluje się, że w Książu właśnie miała się mieścić kwatera Hitlera. Niewykluczone, że również fabryka pożądanej przez Niemców tajnej broni, a być może nawet miejsce ukrycia legendarnej bursztynowej komnaty i złotego pociągu.

Od niedawna można oprócz zamkowych wnętrz i ogrodów zwiedzać również te osnute mgłą tajemnicy podziemia. Sprawdźcie sami, a nuż natkniecie się na wagon pełen złota, albo zjawę pięknej księżnej.

Facebook   i   Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook