ŁAJKA, KOSMICZNY PIES – 3,2,1 STARTUJEMY

Łajka kosmiczny pies

Na naszej półce wylądowała tym razem książka, która z jednej strony przemyca w fajnej, przystępnej formie wartościowe treści, a z drugiej mocno porusza i skłania do refleksji. „Łajka, kosmiczny pies” autorstwa Kim Crabeels to pozycja przeznaczona dla młodych czytelników, barwna, pełna informacji i faktów, naszpikowana ciekawostkami, ale jednocześnie poruszająca, bo dotykająca poważnego, trudnego tematu.

Na pewno jest to gratka dla kilkuletnich fanów kosmosu. Obok smutnej historii bezpańskiego psa znajdą tutaj mnóstwo informacji o wszechświecie i historii jego podboju. Wszystko przestawione dzięki autorce ilustracji Emmie Thyssen w towarzystwie milutkich postaci i w ciekawej formie komiksu. Podróżując wspólnie z główną bohaterką mali miłośnicy kosmosu mają szansę zdobyć naprawdę solidną porcję wiedzy na temat kosmicznej przestrzeni.

Historia Łajki prowokuje równie do poruszenia kwestii  praw zwierząt. Temat wykorzystywania ich do celów naukowych, na przykładzie małej, dzielnej  bohaterki może dobrym punktem wyjścia do trudnej rozmowy z dziećmi o tym w jaki sposób należy traktować zwierzęta.

Książka porusza również ważny temat asertywności i umiejętności stawiania granic. To zagadnienia z oczywistych względów niezwykle ważne właśnie z rodzicielskiego punktu widzenia. Okazja do wyjaśnienia dziecku, że może i powinno troszczyć się o siebie. Musi dbać o swoje uczucia i odważnie i stanowczo używać słowa „nie”.

Ciekawym zabiegiem w związku z jednak obiektywnie przygnębiającym zakończeniem jest umożliwienie dziecku wyboru alternatywnego finału tej historii.

“Łajka, kosmiczny pies”  to coś więcej niż tylko zajmująca opowieść. Jest bardzo ciekawa, pouczająca i prowokuje do szukania odpowiedzi na pytania, również te trudne i zupełnie poważne. Zdecydowanie jednak nie jest to pozycja do czytania dzieciom na dobranoc, a raczej jako podłoże pod dalsze poszukiwania i dyskusje.

Ciekawej podróży!

Łajka 4
Łajka 3
Łajka 5
previous arrow
next arrow
Łajka 4
Łajka 3
Łajka 5
previous arrow
next arrow

Facebook   i   Instagram

Jeśli spodobał Ci się ten wpis nie zapomnij wysłać go w świat i podzielić się nim z innymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook