ZJEŚĆ CIASTKO I MIEĆ CIASTKO

(…)

Na fali miłosnych artefaktów i ostatkowych słodkości wrzucam ten prosty jak konstrukcja cepa przepis na ciastka kruche, maślane i cudownie pachnące cynamonem. Nie żadne bezglutenowe wynalazki, bezcukrowe wymysły czy ciastko–podobne twory innowacyjnie zastępujące prawdziwe masło jakimś bananem czy innym awokado. Ciacha kruche prawdziwie, domowe, do tego efektowne dwukolorowe. I żeby była jasność. Wykonanie to prościzna zupełna (nie przechwalam się nic a nic), a efekt WOW gwarantowany. Może się ktoś w przeddzień święta zakochanych skusi? W końcu nawiązanie do tematu jest tutaj dość ewidentne. Tak ewidentne, że już oczyma wyobraźni widzę jak młody bóg zbliża się w trybie slow motion do swej bogini i wręcza jej z namaszczeniem owo ciastko, własnymi ręcami ulepione, wyciągnięte niespodziewanie zza pazuchy, a uprzednio z pieca, niczym bezsprzeczny dowód potężnego uczucia, a ona mdleje z wrażenia, osuwając się dramatycznie na szezlong, tudzież wersalkę, czy co tam akurat ma pod ręką.

Co tam sznury pereł, kosztowne drobiazgi, wreszcie kilkukaratowe błyskotki? Bledną przy takim ciachu, płytkością zalatują, banałem. I chociaż jak zapewne podejrzewacie, słusznie zresztą, ta nadmierna moja egzaltacja jest wynikiem gorączki, która mnie właśnie morzy i odbiera jak widać trzeźwość umysłu. To choć jestem w malignie, a w związku z tym mój ślubny żadnego miłosnego ciastka jutro nie uświadczy (zważywszy że te które tu widzicie już bezceremonialne pochłonął, a jako rzecze mądrość narodu odnośnie ciastek, nie można zjeść ich i mieć ich jednocześnie, prawda?) to Wam nikt przecież nie zabroni upiec własnych. Szczególnie, że tak jak zaznaczyłam na wstępie, proste są naprawdę i nieskomplikowane zupełnie –  odwrotnie proporcjonalnie do uczucia, które, w tym akurat wydaniu symbolizować im przyszło.

Ciastko kruche z serduchem (15 sztuk):

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • pół szklanki cukru pudru
  • pół kostki zimnego masła (100g)
  • cukier waniliowy z wanilią
  • cukier waniliowy
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżka kakao
  • 1 jajko

Mąkę mieszamy z cukrem, cukrem waniliowym, cynamonem, jajkiem i masłem pokrojonym w kostkę. Całość wyrabiamy dokładnie do połączenia składników. Dzielimy ciasto na pół. Do jednej z tych części dodajemy łyżkę kakao. Dokładnie, ale szybko wyrabiamy. Obie części ciasta zawijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki na ok. pół godziny. Blachę do wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto jasne i ciemne rozwałkowujemy. Wycinamy kółka za pomocą szklanki i układamy na papierze. Z każdego kółka wycinamy ze środka serce. Delikatnie przekładamy  (jasne serca do ciemnych i na odwrót). Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170oC  przez 10-12 minut. Wyjmujemy i studzimy na kratce.

 Facebook   i   Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook