PREZENTY ŚWIĄTECZNE (INSPIRACJE KSIĄŻKOWE DLA DZIECI)

Lubię ten czas, kiedy najedzeni po korek, objuczeni prezentami, w które się obłowiliśmy pod rodzinnymi choinkami, wracamy do domu, zapalmy lampki na własnym drzewku i oficjalnie zaczynamy świąteczne lenistwo. Lubię kiedy wybrzmi już wśród nocnej ciszy, a my zamykamy drzwi odcinając się od szczypiącego policzki mrozu. Nic już nie musimy z wyjątkiem oczywiście uskuteczniania pielgrzymek do lodówki i z powrotem, obżerania się klasykiem gatunku, czyli jarzynową i śledziami, leżenia do góry brzuchami i oglądania świątecznej ramówki. To wgapianie się w migoczące na choince światełka, popijanie pierników gorącym kakao i kotłowanie się pod kocem z dzieciakami jest dla mnie kwintesencją świąt.

Bez pośpiechu, niemrawo wręcz, obleczeni w świąteczne skarpety i najwygodniejsze z wygodnych outfity spędzamy czas autentycznie razem. Patrzymy sobie w oczy, słuchamy się nawzajem bez idiotycznego zezowania w stronę telefonu, cierpliwiej niż zwykle rzucamy kostką, układamy klocki i czytamy kolejne książki, o które przezornie zadbał Mikołaj. Wreszcie mamy czas. Całkiem sporo tego czasu nawet. Magia się udziela.

Subiektywny przegląd książek dla dzieci, czyli co w tym roku będziemy czytać pod choinką.

INSPIRACJE KSIĄŻKOWE DLA PRZEDSZKOLAKA

 1. „Rok w krainie czarów”. Maciej Szymonowicz. Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Mamy już „Rok w lesie” i po reakcjach moich dzieci na nią bez wahania sięgnęłam po kolejną z serii. Nie rozczarowałam się i już się nie mogę doczekać kiedy znajdą ją pod choinką. „Rok w krainie czarów” można oglądać bez końca. Przepięknie ilustracje Macieja Szymonowicza pobudzają wyobraźnię, rozwijają umiejętność opowiadania i spostrzegawczość dziecka. Jest cudowna.

 1. „Ale auta!. Odjazdowe historie samochodowe”. Michał Leśniewski. Wydawnictwo Egmont

Historia motoryzacji opisana z humorem i okraszona przepięknymi ilustracjami Michała Szymonowicza, których jestem fanką absolutną. Super.

 1. „Uśmiech dla żabki”. Przemysła Wechterowicz. Emilia Dziubak. EZOP Agencja Edytorska

Jeśli podobało się Wam poprzednie „Proszę mnie przytulić” to ta pozycja na pewno też Was zauroczy. Rzecz o magii i mocy uśmiechu + piękne ilustracje. Warto.

 1. „Dlaczego ziewamy?”. Dorota Sumińska. Wydawnictwo Literackie.

Każdy kto ma w domu kilkulatka na pewno doceni te pozycję. Zbiór odpowiedzi na poważne i mniej poważne, najczęstsze, ale i najbardziej zaskakujące pytania dzieci, dotyczące organizmu człowieka. Bardzo fajna.

 1. „Jak tata pokazał mi wszechświat” Ulf Stark.

Ciepła i mądra książka, która w bardzo prosty sposób, ale tak uroczo, że niemalże poetycko pokazuje dzieciom  mikro i makrokosmos. Autor to wielkie nazwisko szwedzkiej literatury dziecięcej.

 1. „Pamiętnik czarnego noska”. Janina Porazińska. Wydawnictwo Wilga

Wprawdzie przedwojenna, ale zaskakująco współczesna, przedstawiająca uniwersalne wartości. Opowieść o przyjaźni, o pomaganiu, o pracowitości, napisana nieco naiwnym, za to bliskim dzieciom językiem.  Ciepła historia przepięknie zilustrowana przez Ewę Podleś.

 1. „Wielka księga uczuć”. Grzegorz Kaspedke. Wydawnictwo Nasza Księgarnia

To książka, która w przystępny i zabawny sposób opowiada o sprawach bardzo poważnych, trudnych o skomplikowanych. Idealna pozycja dla uczących się radzić sobie z emocjami kilkulatków i ich umordowanych rodziców.

 1. „Dlaczego oczy kota świecą w nocy i inne sekrety zwierząt”. Dorota Sumińska. Wydawnictwo Literackie

Patrz pkt. 4. z tą zmianą, że ta książka rozwiewa z kolei wątpliwości i znaki zapytania dotyczące świata zwierząt.

 1. „Rok w przedszkolu”. Przemysła Liput, Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Ta książka zdumiewa kolorami i mnogością zilustrowanych szczegółów. Jak podobne z tej serii książki zajmuje uwagę dziecka na długo i za każdym kolejnym podejściem daje mu szanse na odkrycie czegoś nowego, jakiegoś detalu, którego nie zauważyło wcześniej. W przeciwieństwie do pozostałych książek z serii nie rozpoczyna się wraz z początkiem roku kalendarzowego, ale we wrześniu. Przez kolejne miesiące towarzyszymy maluchom w ich przedszkolnych perypetiach.

 1. „Rok na wsi”. Magdalena Kozieł-Nowak. Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Na przykładzie małego gospodarstwa i sympatycznej rodziny dzieciaki poznają rytm życia na wsi zgodny z porami roku. Dowiadują się jak wygląda i na czym polega praca w gospodarstwie, poznają obowiązki dzieci i dorosłych. Kolejna książka z serii tych pobudzających spostrzegawczość i zachęcających do snucia opowieści.

INSPIRACJE KSIĄŻKOWE DLA STARSZAKA

 1. „Nela i polarne zwierzęta” Wydawnictwo Burda Książki

Stawkę otwiera Nela. Nie było innej opcji, odkąd Młoda dostrzegła najnowszą książkę o przygodach małej podróżniczki na półce w księgarni. I tym razem jestem pewna, że nie będzie rozczarowana. Mamy wszystkie książki z tej serii i Młoda wciąż do nich wraca. W relacjach z podróży mała podróżniczka, z którą pewnie identyfikuje się niejedna kilkulatka) przemyca mnóstwo ciekawostek z zakresu biologii i geografii i choć te książki są wręcz naszpikowane informacjami  nie nużą czytelnika. Wręcz przeciwnie.

 1. „Botanicum”. Wydawnictwo Dwie Siostry

Podobnie jak sprawdzone już przez nas Animalium to nie tylko książka, ale właściwie cała wyprawa do muzeum. Tym razem mamy szansę zajrzeć do muzeum roślin i z bardzo bliska przyjrzeć się niezwykłym okazom. Format tej książki i sposób w jaki jest wydana sprawia, że nie jest to sobie jakaś tam zwykła pozycja książkowa. Jest w niej coś wyjątkowego.

 1. „Dlaczego dzieci jedzą śmieci?” Anna Manna Poznańska. Wydawnictwo Kaszamanna

Ta książka robi potężne wrażenie. Zmusza do zastawienia i zrobienia rachunku sumienia. Prowokuje do refleksji nad grzeszkami i grzechami żywieniowymi, które popełniamy na konto naszych własnych dzieci. Nie mogę się doczekać reakcji naszych małolatów na tę pozycję. Genialny pomysł!

 1. „12 wyjątkowych postaci”. Praca zbiorowa.

To opowieść o marzeniach. Dwanaście historii wyjątkowych ludzi. Historii, które pokazują że warto jest walczyć o swoje marzenia. Bardzo inspirująca.

 1. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”. Elena Favilli. Wydawnictwo Debit

Znowu o marzeniach. Tym razem z naciskiem na to, że płeć nie wyznacza granic w procesie ich realizacji. Nie da się ukryć, ze skierowana jest do dziewcząt, które dzięki niej staną się mam nadzieję silniejsze, bardziej pewne siebie i uwierzą w sił swoich możliwości.

 1. „Dzień czekolady”. Anna Onichimowska. Wydawnictwo Literatura

Urocza opowieść o przyjaźni, miłości, poważnych sprawach i problemach, których wydawałoby się nie sposób udźwignąć. Opowieść z przesłaniem. Plus cudowne ilustracje Emilii Dziubak. Wsumie same plusy.

 1. „Gwiazdka z nieba”. Przemysław Wechterowicz. Wydawnictwo Tadam

Rzecz o przyjaźni, tej prawdziwej, pozbawionej egoizmu i tęsknocie za domem, do którego chce się wracać nawet z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących podróży. Ciepła i piękna opowieść według mnie idealna na prezent.

 1. „Niesamowita natura. Mity i Stereotypy.” Pavla Hanackova. Wydawnictwo Sierra Madre

Ta seria edukacyjnych książek to międzynarodowy bestseller. I wcale mnie to nie dziwi. Oprawa graficzna tych książek jest iście baśniowa, ale ich treść z bajkami ma niewiele wspólnego. Mnóstwo w nich za to przydatnych informacji i ciekawostek ze świata natury. Mam wrażenie, że gdyby wszystkie szkolne podręczniki tak wyglądały, dzieci nie miałyby żadnych problemów z przyswajaniem wiedzy. Co ważne, nie tylko dobrze się ją czyta, ale też z przyjemnością ogląda, dlatego  swobodnie można ją podarować również młodszym dzieciom.

 1. „Ferdynand Wspaniały” Ludwik Jerzy Kern. Wydawnictwo literackie

Na koniec coś z nieśmiertelnej klasyki. Surrealizm w czystej postaci. Książka, którą sama czytałam pacholęciem będąc i która wciąż zachwyca, nie tylko pomysłem i językiem, ale też ilustracjami Kazimierza Mikulskiego. Opowieść o wyjątkowym psie, który pewnego dnia, wkracza do ludzkiego świata i przemierzając go na dwóch łapach, przeżywa kolejne perypetie i absolutnie niezwykłe przygody, z podróżą windą w przestworza. Klasyka gatunku.

 Do zobaczenia na Facebooku   i   Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook