KALENDARZ ADWENTOWY – PROJEKT DIY

Ten świąteczny falstart jest jak najbardziej zamierzony i właściwie tylko pozorny. Nie zwariowałam jeszcze do reszty, żeby ścigać się z Georgem Michaelem. Nie postradałam zmysłów, żeby zaraz po Wszystkich Świętych wyjeżdżać z bożonarodzeniowymi dekoracjami, ale jeśli z tym postem miałabym czekać do grudnia, to równie dobrze mogłabym go sobie darować zupełnie. Ten projekt po prostu wymaga czasu i może jeszcze odrobinę chęci, a ja chciałabym dać Wam szansę na jego przygotowanie. Dlaczego? Dlatego, że kalendarz adwentowy dla dzieciaków to naprawdę fajny recepta na magiczny grudzień proszę Państwa. Tylko tyle i aż tyle.

Jeśli święta kojarzą Ci się z niepotrzebną harówką, nerwami, wymuszonymi uśmiechami, wysłuchiwaniem tych samych od lat sucharów wujaszka i najchętniej uciekłbyś w tym czasie na jakąś piękną plażę, gdzie w spokoju sączyć można drineczki z parasolką, to pewnie nie masz dzieci. Chociaż wróć! Rodzice też dość miewają sucharów wujaszka i chętnie teleportowaliby się na jakąś piękną wyspę, ale oni mają coś jeszcze. Coś co zupełnie zmienia percepcję i nadaje sens tym rodzinnym spendom i wykrochmalonym obrusom. Mają coś co nie tylko pomaga przetrwać święta, ale też dodaje sił, a nawet daje kopa do nocnego pakowania prezentów, lukrowania pierników, targania choinki i zwijania makowców. Mają misję, żeby małym ludziom zorganizować najpiekniejsze święta ever.

Może to brzmieć banalnie, ale taka jest prawda. Święta zmieniają swój wymiar kiedy choinkowe lampki odbijają się w dziecięcych oczach, a jeśli to oczy Twojego własnego dziecka, to już przepadłeś człowieku z kretesem. Choćbyś się wzbraniał i zarzekał, że nigdy w życiu, choćbyś się miał podpierać nosem będziesz piekł pierniki setkami, kręcił serniki, kitrał po szafach prezenty i przytargasz do domu najdorodniejsze drzewko, a widok rozdziwionej w zachwycie buzi rozmiękczy Twe serce do konsystencji ciepłej kluski. Jesteś rodzicem. Masz misję. Tadam.

Od lat przerabiam to samo. Choćby nie wiem jak mi się nie chciało staję na rzęsach, żeby ten czas był choć odrobinę dla nich magiczny. Na szczęście już wiem, że wcale nie trzeba wiele, żeby taki był. Przykładem jest tutaj właśnie kalendarz adwentowy, który przygotowuję od lat i widzę, że dzieciaki (w tym roku również Młody – już całkiem świadomie) nie mogą się go doczekać. To będzie bankowo jedna z tych rzeczy, którą wspominać kiedyś będą z nostalgią.

Kalendarz adwentowy osładza (u nas dość dosłownnie) czas oczekiwania na Wigilię, ale daje też szansę na zaproponowanie dzieciakom różnych okołoświątecznych aktywności. Oprócz słodkości ewentualnie jakiś radujących dzieciaki drobiazgów, w każdej kieszonce (w tym roku w każdym domku) tradycyjnie znajdą się jakieś proste zadanie do wykonania. Pomysły na zadania do kalendarza adwentowego znajdziecie na końcu tego wpisu, również takie które dają szanse na spędzenie choćby chwili na robieniu czegoś wspólnie z rodzicami.

Oczywiście moja tegoroczna wersja to tylko inspiracja. Wiadomo, nie każdy jest na tyle obłąkany, żeby zszywać i dekorować koralikami tycie domki. Na szczęście kalendarz może mieć dowolną formę. Można wykorzystać do jego stworzenia pudełka, zwykły papier do pakowania prezenów, czy po prostu najzwyklejsze papierowe koperty. Wszystko tak naprawdę zależy od Was, spróbujcie. Warto!

kalendarz adwentowy 2kalendarz adwentowy 3kalendarz adwentowy 4kalendarz adwentowy 5kalendarz adwentowy 6

 

 Do zobaczenia na Facebooku   i   Instagramie

Kalendarz adwentowy – pomysły na zadania

  1. Pomóż mamie wysuszyć plastry pomarańczy
  2. Napisz list do świętego Mikołaja
  3. Zróbcie świąteczną sesję zdjęciową
  4. Narysuj komiks o Świętym Mikołaju
  5. Zróbcie popcorn i zjedzcie go razem z rodzicami w łożku pod kocem
  6. Wytnijcie papierowe śnieżynki
  7. Powiedz coś miłego siostrze/bratu
  8. Podziel się zabawkami z innymi – oddaj kilka do przedszkola
  9. Zróbcie rodzinną domowa pizzę
  10. Zrób świąteczną kartkę
  11. Wypij z rodzicami gorące kakao
  12. Pomyśl co miłego spotkało Cię w tym roku
  13. Sprawdź jak brzmią życzenia świąteczne w innych językach
  14. Poszukaj świątecznych żartów
  15. Śpiewajcie i tańczcie do świątecznych piosenek
  16. Zapalcie świecę i pomyślcie/pomódlcie się za kogoś bliskiego
  17. Zróbcie ozdoby choinkowe
  18. Obejrzyjcie zdjęcia z poprzednich świąt
  19. Zróbcie bardzo długi łańcuch choinkowy
  20. Ubierzcie choinkę
  21. Wymień wszystkie wigilijne potrawy jakie znasz
  22. Zrób świąteczną ozdobę/choinkę z korka po winie
  23. Nagraj rodzinny film z przygotowań do świąt
  24. Przeczytaj opowieść o narodzinach Jezusa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook