NOWE NA PÓŁCE – POZNAJEMY ŚWIAT Z PEPE

Obserwując mojego osobistego kilkulatka i jego kilkuletnie koleżeństwo dochodzę do wniosku, że taki oto przedszkolak lekko nie ma. Wypuszczony z bezpiecznych rodzicielskich objęć znajduje się nagle zupełnie nowej rzeczywistości. Ciekawej i fascynującej to prawda, ale jednak zupełnie nowej. Codziennie mierzyć się musi z porannym wstawaniem, określeniem swojego miejsca w grupie, i realizowaniem stawianych przed nim zadań. A jakby tego wszystkiego było mało, w tym właśnie szczególnym, przedszkolnym okresie swego życia po raz pierwszy doświadcza przeróżnych sytuacji. Pierwszy raz stawia czoła pewnym życiowym i społecznym okolicznościom.

Co ciekawe, te nieznane dziecku dotąd doświadczenia, z naszego dorosłego punktu widzenia są zupełnie naturalne i nie ma w nich niczego nadzwyczajnego. Tymczasem, okazuje się, że młody człowiek patrzy na świat jednak zupełnie inaczej niż my, starzy wyjadacze. Dziecko zwraca uwagę na to czego my już nie dostrzegamy. Z jednej strony dzięki temu świat jest w jego oczach fascynujący. Z drugiej strony w młodej głowie, w obawie przed nowym budzić się mogą niepotrzebne obawy.

Samolot 1
Samolot 2
Samolot 4
Samolot 5
previous arrow
next arrow
Samolot 1
Samolot 2
Samolot 4
Samolot 5
previous arrow
next arrow

BOIMY SIĘ TEGO CZEGO NIE ZNAMY

Dlatego właśnie pomysł, aby umożliwić dziecku przeżywanie nowych sytuacji, które czekają je w niedalekiej przyszłości, na przykładzie bohatera książki, z którym łatwo może się identyfikować, wydaje się strzałem w dziesiątkę.

Takie zgłębianie tematu w bezpiecznej, domowej atmosferze i analizowanie tego co może nas w danej sytuacji spotkać i czego możemy się spodziewać na pewno oswaja lęki, a co za tym idzie uspokaja i buduje pewność siebie. Nie jest to być może pomysł szczególnie pionierski, bo mieliśmy już do czynienia z książeczkami o podobnej konstrukcji, jednak książki o Pepe, który w każdym odcinku serii robi coś po raz pierwszy w życiu nie tylko wprowadzają dziecko w nowe sytuacje odważnie, ale przy okazji robią to z humorem. Pepe jest ciekawski. Z entuzjazmem poznaje nowe miejsca i co ważne i cenne nie boi się zadawać pytań. Dzięki niemu dziecko nabiera pewności siebie w starciu z tym co nowe, a do rodzica dociera, że pozornie oczywiste dla niego rzeczy, wcale nie muszą być oczywiste dla jego dziecka.

Rower 1
Rower 2
Rower 3
Rower 4
previous arrow
next arrow
Rower 1
Rower 2
Rower 3
Rower 4
previous arrow
next arrow

Śliczne i zabawne ilustracje autorki Anny Karin Garhamn, mocne kolory, twarda oprawa, wygodny format, a przede wszystkim ciekawie przedstawiony temat, to wszystko sprawia, że mamy przed sobą bardzo przyjemną propozycję na lekturę dla malucha. Dodatkowo każda z książek serii kończy się zestawem ilustracji przedstawiających charakterystyczne dla danego miejsca osoby i przedmioty oraz dyplomem przewidzianym dla małego właściciela książki, na wypadek gdyby odważył się przeżyć taką samą przygodę jak dzielny Pepe.

CZYTALIŚMY

Pepe leci samolotem

Pepe jeździ na rowerze

W serii ukazały się również:

Pepe idzie do fryzjera

Pepe idzie do kina

Facebook   i   Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook