NOWE NA PÓŁCE – POZNAJEMY ŚWIAT Z PEPE

Obserwując mojego osobistego kilkulatka i jego kilkuletnie koleżeństwo dochodzę do wniosku, że taki oto przedszkolak lekko nie ma. Wypuszczony z bezpiecznych rodzicielskich objęć znajduje się nagle zupełnie nowej rzeczywistości. Ciekawej i fascynującej to prawda, ale jednak zupełnie nowej. Codziennie mierzyć się musi z porannym wstawaniem, określeniem swojego miejsca w grupie, i realizowaniem stawianych przed nim zadań. A jakby tego wszystkiego było mało, w tym właśnie szczególnym, przedszkolnym okresie swego życia po raz pierwszy doświadcza przeróżnych sytuacji. Pierwszy raz stawia czoła pewnym życiowym i społecznym okolicznościom.

Co ciekawe, te nieznane dziecku dotąd doświadczenia, z naszego dorosłego punktu widzenia są zupełnie naturalne i nie ma w nich niczego nadzwyczajnego. Tymczasem, okazuje się, że młody człowiek patrzy na świat jednak zupełnie inaczej niż my, starzy wyjadacze. Dziecko zwraca uwagę na to czego my już nie dostrzegamy. Z jednej strony dzięki temu świat jest w jego oczach fascynujący. Z drugiej strony w młodej głowie, w obawie przed nowym budzić się mogą niepotrzebne obawy.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

BOIMY SIĘ TEGO CZEGO NIE ZNAMY

Dlatego właśnie pomysł, aby umożliwić dziecku przeżywanie nowych sytuacji, które czekają je w niedalekiej przyszłości, na przykładzie bohatera książki, z którym łatwo może się identyfikować, wydaje się strzałem w dziesiątkę.

Takie zgłębianie tematu w bezpiecznej, domowej atmosferze i analizowanie tego co może nas w danej sytuacji spotkać i czego możemy się spodziewać na pewno oswaja lęki, a co za tym idzie uspokaja i buduje pewność siebie. Nie jest to być może pomysł szczególnie pionierski, bo mieliśmy już do czynienia z książeczkami o podobnej konstrukcji, jednak książki o Pepe, który w każdym odcinku serii robi coś po raz pierwszy w życiu nie tylko wprowadzają dziecko w nowe sytuacje odważnie, ale przy okazji robią to z humorem. Pepe jest ciekawski. Z entuzjazmem poznaje nowe miejsca i co ważne i cenne nie boi się zadawać pytań. Dzięki niemu dziecko nabiera pewności siebie w starciu z tym co nowe, a do rodzica dociera, że pozornie oczywiste dla niego rzeczy, wcale nie muszą być oczywiste dla jego dziecka.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Śliczne i zabawne ilustracje autorki Anny Karin Garhamn, mocne kolory, twarda oprawa, wygodny format, a przede wszystkim ciekawie przedstawiony temat, to wszystko sprawia, że mamy przed sobą bardzo przyjemną propozycję na lekturę dla malucha. Dodatkowo każda z książek serii kończy się zestawem ilustracji przedstawiających charakterystyczne dla danego miejsca osoby i przedmioty oraz dyplomem przewidzianym dla małego właściciela książki, na wypadek gdyby odważył się przeżyć taką samą przygodę jak dzielny Pepe.

CZYTALIŚMY

Pepe leci samolotem

Pepe jeździ na rowerze

W serii ukazały się również:

Pepe idzie do fryzjera

Pepe idzie do kina

Facebook   i   Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook