Z WIZYTĄ U PANA KLEKSA – NIEBORÓW I ARKADIA

Jeszcze nie doszliśmy do siebie po wielkanocnych babach i mazurkach, a na horyzoncie już majaczy długi majowy weekend. Właściciele pensjonatów, hoteli i kurortów kuszą jak co roku  perspektywą kilku cudownych dni błogiego lenistwa, rozprężenia i degrengolady. Jeśli tylko mamy czas i kasę możemy sobie z łatwością zafundować kilka dodatkowych dni leserki. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami totalnego majówkowego próżniactwa, ani fanami byczenia się w przyhotelowych spa lub w przeciwieństwie do reszty narodu nie możemy sobie pozwolić na dłuższy wypad – nic straconego. Często tuż pod naszym nosem znajdziemy miejsca idealne na krótką wycieczkę. Wystarczy się rozejrzeć. W ten właśnie sposób, szukając pomysłu na jednodniowy wypad trafiliśmy do… Akademii Pana Kleksa czyli Nieborowa – jednej z najpiękniejszych magnackich  posiadłości.

PAŁAC W NIEBOROWIE

Zdjęcia do tego (choć nie tylko o tego)  filmu kręcono właśnie w Nieborowie. W miejscowości oddalonej o ok 70 km od Łodzi i nieco ponad 70 km od Warszawy, na zwiedzających czeka  urokliwy barokowy pałac. Dwa kamienne lwy strzegą budowli wzniesionej u schyłku XVII wieku według projektu architekta Tylmana van Gamaren. Obiekt jest filią Muzeum Narodowego w Warszawie. W jego salach obejrzeć można meble z epoki, kolekcje obrazów i imponującą bibliotekę zebranych przez Michała Radziwiłła starodruków.

Za pałacem rozciąga się piękny park w stylu francuskim, wielki kanał wodnym, zespół klasycystycznych budynków pomocniczych – pawilon dawnej kuchni, browar, oranżerie, stajnie i wozownia.

ARKADIA HELENY RADZIWIŁŁOWEJ

Okazały pałac i leżący za nim ogród to nie koniec okolicznych atrakcji. W odległości zaledwie pięciu kilometrów od pałacu Helena Radziwiłłowa, małżonka Michała Radziwiłła wyczarowała niezwykłą krainę szczęśliwości – niesamowity park romantyczny. Dzięki jej staraniom pośród stawów pojawiły się budowle, nawiązujące swym kształtem do form antycznych, neogotyckich, średniowiecznych i renesansowych. Już same ich nazwy mocno działają na wyobraźnię. Czy można bowiem przejść obojętnie obok Groty Sybilli, Zakątka Melancholii, Wyspy Uczuć, czy Grobowca Złudzeń? Te ruiny i rzeźby robią wrażenie nawet na najmłodszych zwiedzających. Tworzą zadziwiający klimat, a ich obecność zmienia zwykły spacer w podróż w czasie.

Więcej praktycznych informacji znajdziecie TUTAJ.

Zajrzyjcie koniecznie na: Facebook   i   Instagram

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook